Atrakcje Zakopanego – okiem Małego Podróżnika

Atrakcje Zakopanego - blog małego podróżnika

Dlaczego warto przyjechać do Zakopanego?

Zakopane – kolebka stylu i niepowtarzalnego klimatu. Niezwykły zakątek i jedyne takie miejsce na mapie Polski. Kto raz tu przyjedzie, zakochuje się na zawsze.

 

Zakopane nazywane jest zimową stolicą Polski. Jest głównym ośrodkiem sportowym w Tatrach i drugim co do wielkości miastem w województwie małopolskim. Leży u stóp Tatr i jest jednocześnie najwyższej położoną miejscowością naszego kraju. Zachwyca od lat. Niezmiennie jest jednym z głównych kierunków wycieczek tysięcy turystów.

Dlaczego warto przyjechać do Zakopanego?

 • W Zakopanem powietrze jest krystalicznie czyste i rześkie. W tym mieście oddycha się pełną piersią a każda wycieczka to potężna dawka życiodajnego tlenu.
 • Zakopane ma jedyny w swoim rodzaju klimat. Stroje, ulice, wyposażenie wnętrz – w Zakopanem panuje prawdziwie sielska atmosfera.
 • Zakopane może poszczycić się niecodzienną architekturą. Strzeliste dachy, piękne drewniane domy i kolorowe podwórka sprawiają ogromne wrażenie na turystach.
 • W Zakopanem możesz posmakować prawdziwych góralskich specjałów. Chlubą regionu jest, chociażby kwaśnica czy moskole z masłem.
 • Zakopane to sposób na oderwanie się od pędu wielkiego miasta. Turystów jest tu zawsze sporo, ale atmosfera sprzyja refleksji i odpoczynkowi.
 • Cały region to raj dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas. W Zakopanem i okolicach możesz jeździć na nartach, na snowboardzie, uprawiać wspinaczkę, piesze wycieczki, nordic walking, a nawet uczyć się skoków narciarskich.
 • W Zakopanem doświadczysz prawdziwej polskiej gościnności. Górale to ludzie otwarci, prości i dobroduszni. Od wieków wychowani w idei pracy i celebracji ogniska domowego.
 • Zakopane jest szansą, by zobaczyć całkiem inną Polskę. Niezmienną, kultywującą stare tradycje i przywiązaną do Matki Natury.
 • Zakopane to ogrom atrakcji – muzea, ośrodki sportowe, miejsca sakralne i szlaki turystyczne.

Główne atrakcje Zakopanego

Zakopane to małe niebo na południu Polski. Nie brakuje tutaj miejsc, które warto odwiedzić. Wycieczka do Zakopanego to szansa na zobaczenie wielu urokliwych zakątków, poznanie historii i odpoczynek w niesamowitej scenerii. Będąc w Zakopanem, koniecznie musisz odwiedzić:

 • Wielką Krokiew – największą w Polsce skocznię narciarską.
 • Gubałówkę – najwyższe wzniesienie w Tatrach, z którego rozciąga się piękny widok na całe Zakopane.
 • Dom do góry nogami– ciekawostkę architektoniczną, czyli góralski dom „postawiony na głowie”.
 • Muzeum Stylu Zakopiańskiego – miejsce, w którym poznasz historię i proces rozwoju Zakopanego oraz całego Podhala.
 • Krupówki – największą ulicę Zakopanego, która dniem i nocą tętni życiem.
 • Morskie Oko – największe jezioro w Tatrach. Polodowcowe jezioro w Dolinie Rybiego Stawu z niesamowicie zieloną wodą.
 • Las gąsienicowy – pierwotny, świerkowy las położony w Dolinie Gąsienicowej.
 • Giewont – szczyt, który jest marzeniem ludzi zajmujących się wspinaczką. Na szczęście nie trzeba się wspinać, by podziwiać jego uroki.

Sławni ludzie związani z Zakopanem

Zakopane „zrodziło” wiele polskich i zagranicznych sław. Wiele też gościło.

Stanisław Ignacy Witkiewicz tworzył architektoniczny i zdobniczy styl na podstawie tradycji zakopiańskich. Malował Zakopane i pisał o nim. W Zakopanem na dobre zakochał się też kompozytor Karol Szymanowski, który przyjechał do miasta i… został na stałe. Miasto często odwiedzał też Henryk Sienkiewicz. Bywał on w nim nawet kilka razy do roku.

W Zakopanem urodziły się też takie sławy jak reżyser Waldemar Dziki, skoczek narciarski Kamil Stoch i polski himalaista Maciej Berbeka.

Sport w Zakopanem

Zakopane jest „stolicą polskich sportów zimowych”. Turyści mogą tu oglądać przede wszystkim Puchar Świata w Skokach Narciarskich. Odbywa się on rokrocznie na Wielkiej Krokwi. Zakopane zorganizowało też raz Puchar Świata w Narciarstwie Klasycznym. Miasto szkoli nie tylko skoczków, ale też narciarzy klasycznych i piłkarzy. W mieście są 2 prężnie działające kluby piłkarskie. W pobliskich sklepach można zaopatrzyć się w specjalny sprzęt turystyczny przydatny w górach.

Zakopane to ostoja polskości i miasto wrażeń. Ten, kto tu przyjeżdża, nigdy nie może narzekać na nudę. Do zobaczenia jest tyle, że czasami aż brakuje czasu.

Artykuł powstał przy współpracy z:

Apartamenty Zakopane - wyszukiwarka noclegów w Zakopanem

No comments
Share:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *